ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

W 1995 roku UNESCO w celu promowania czytelnictwa, ochrony praw autorskich oraz zachęcania ludzi do częstszych wizyt w bibliotekach i księgarniach ogłosiła 23 kwietnia Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich.

Tegoroczne obchody – organizowane już po raz 29. – odbywać się będą pod hasłem „Języki rdzenne!”, nawiązującym do trwającej od ubiegłego roku Dekady ONZ, proklamowanej dla promocji różnorodności językowej i wielojęzyczności. Spośród prawie 7000 istniejących wciąż języków – z których wiele zanika – większość jest używana przez ludy tubylcze, reprezentujące znaczącą część różnorodności kulturowej świata.
Wzorem lat ubiegłych, również w tym roku w Szkole Podstawowej w Poświętnem świętowaliśmy ten dzień. Najstarsi i najmłodsi uczniowie uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych w bibliotece szkolnej. Ósmoklasiści wspominali swoje pierwsze przeczytane książki, dyskutowali o lekturach szkolnych i swoich zainteresowaniach czytelniczych. Uczniowie rozmawiali również o tym, do czego zobowiązuje ich prawo autorskie. Dzieci z klasy I przybyły do biblioteki z wychowawczynią panią Katarzyną Tokarską, aby stworzyć swoją książkę. Po wysłuchaniu informacji o Święcie Książki, kolorowały strony wiersza Jana Brzechwy "Na wyspach Bergamutach" przy utworze o tym samym tytule.
W ramach obchodów Światowego Dnia Książki, przez cały tydzień w bibliotece szkolnej trwa również kiermasz książki.