NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

W piątek 10 listopada 2023r. uczniowie oraz mieszkańcy Gminy Poświętne uczcili 105. rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Oddali hołd tym, którzy na ołtarzu Ojczyzny złożyli swoje życie. Po 123 latach niewoli i zniknięcia z mapy Europy staliśmy się ponownie wolnym, niepodległym państwem polskim. Po 105 latach uczniowie naszej szkoły przygotowali część artystyczną, która wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. Przypomnieli daty najważniejszych powstań narodowych, podkreślając wkład ich uczestników, a pieśni patriotyczne pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość.
        Na uroczystość przybyli zaproszeni Goście:
Zastępca Wójta pani Maria Grzybek, Przewodniczący Komisji Skarg, Wniosków i Petycji pan Bogusław Czyżowicz, Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury Zdrowia i Spraw Socjalnych pani Zuzanna Szufladowicz, Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Opocznie mł. insp. Magdalena Kucharska, Kierownik Posterunku w Drzewicy st. asp. Paweł Baran, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Dębie pani Anna Nowak, Kierownik Filialnej Szkoły Podstawowej w Brudzewicach pani Ewelina Gruszecka, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury pani Marzena Stolarska, Gminna Przewodnicząca KGW pani Urszula Twaróg, Zastępująca Kierownika Biblioteki Publicznej pani Karolina Fiderek, Ułani ze Stowarzyszenia im. OWWP mjr. Hubala, których powitała Dyrektor Szkoły pani Barbara Stępień.
            Reżyserem akademii była p. Agata Ostalska, nauczyciel historii, aranżacje pieśni patriotycznych przygotował p. Arkadiusz Białek, natomiast piękną dekorację stworzyła p. Katarzyna Tokarska. Po części artystycznej, w promieniach jesiennego słońca, odbył się przemarsz do parku św. Marka pod monument poświęcony pamięci Policjantów z miejscowego posterunku, rozstrzelanych w Ostaszkowie przez Rosjan wiosną 1940 roku. Tam po odśpiewaniu Hymnu Państwowego oraz podniesieniu Flagi Państwowej na maszt, głos zabrała Zastępca Wójta pani Maria Grzybek, która podkreśliła dziejowe znaczenie odzyskania niepodległości, a przybyłe delegacje złożyły wieńce i zapaliły znicze. Była to doskonała lekcja patriotyzmu, podczas której mogliśmy poczuć radość i dumę z bycia Polakami.