Narodowe Czytanie 2019

Szkoła Podstawowa w Poświętnem we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną włączyły się do akcji Narodowe Czytanie 2019, które odbywa się pod patronatem Pary Prezydenckiej.

Oficjalnego otwarcia akcji dokonał dyrektor Szkoły Podstawowej Andrzej Gwizdoń witając zaproszonych gości. W tym ważnym literackim wydarzeniu uczestniczyli: zastępca wójta Maria Grzybek , przewodniczący Komisji Oświaty , Kultury, Zdrowia i Spraw Socjalnych radny Maciej Szufladowicz , radna Rady Gminy Zuzanna Szufladowicz , dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Łukasz Glimasiński , Gminna Przewodnicząca KGW Urszula Twaróg , Przewodnicząca Rady Rodziców Dorota Luks , nauczyciele , uczniowie oraz rodzice. Wicewójt Maria Grzybek odczytała list prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, następnie kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej Maria Szufladowicz zapoznała z ośmioma nowelami tegorocznej akcji, które zostały zaproponowane do czytania przez Parę Prezydencką , to klasyka polskiej noweli reprezentująca różne epoki i style , wpisana w historię polskiej literatury . Nad całością wydarzenia czuwała nauczycielka Barbara Stępień , zapowiadała tytuły nowel , które były czytane przez młodzież szkolną , o historii akcji Narodowe Czytanie przypomniała nauczycielka Magdalena Sobczyk , prezentację multimedialną przygotowała nauczycielka Elżbieta Kolecka. Czytane fragmenty nowel ubogaciły piosenki patriotyczne , które wykonała uczennica Magdalena Gosa.
Wspólnym mianownikiem treści przeczytanych nowel jest polskość, refleksja nad człowiekiem i społeczeństwem. Przesłania płynące z nich nie straciły nic ze swej aktualności: uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, szacunkiem do innych, być wrażliwym na ludzką krzywdę, nie zapominać o naszych korzeniach i naszej historii .
Akcja „Narodowe czytanie” popularyzuje czytelnictwo, udowadnia także, że piękno polskiej literatury ma moc, która nas gromadzi i jednoczy wokół wspólnych wartości i celów.

B.S.